Chirurgiczne wycięcie zmian skórnych

dr Ilona Osadowska · 204 · 2017-10-01 (akt.)

Wycięcie chirurgiczne zmian skórnych stosujemy zawsze wtedy, gdy istnieje ryzyko powstania zmiany złośliwej. Usuwamy ją w całości wraz z marginesem bezpieczeństwa oraz oddeajemy do zbadania w laboratorium histopatologicznym.

Wycięcie z marginesem zdrowych tkanek jest metodą radykalną. Zabiewgh taki zapobiega rozprzestrzenianiu się zmian w przypadku, gdyby usunięta tkanka miała cechy nowotworu złośliwego.

Usuwanie zmian skórnych ma także istotne znaczenie estetyczne. Zawsze staramy się zapewnić minimalne lub niewodoczne blizny i w perspektywie kilku miesięcy najczęściej nam to się udaje. 

Używamy wyselekcjonowanych bardzo cienkich nici, co przyczynia się do uzyskania lepszego gojenia i mniej widocznych blizn. Z tego samego powodu nie używamy na skórze nici wchłanialnych. Cięcia wykonujemy wzdłuuż linii Langnera, co powoduje minimalizację blizn.

Założone szwy zdejmujemy po 7-10 dniach.

W tym czasie ranka powinna być zabezpieczona opatrunkiem, co zabezpiecza ją przed nadkażeniem.

Świeża blizna powinna być chroniona przed słońcem przez 1 do 3 miesięcy.Z tego powodu zmiany skórne na twarzy powinny być usuwane w okresie słabzego nasłonecznienia, najlepiej od jesieni do wiosny.

Jeśli zmiana budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa dla pacjenta, po wycięciu oddajemy do badania histopatologicznego aby upewnić się, że miała ona charakter łagodny i została usunięta w całości. Laboratorium histopatologiczne ocenia czy zmiana ma cechy nowotworu złośliwego, a jeśli tak, czy została usunieta w całości wraz z odpowiednim marginesem tkanek. Gdyby laboratorium wykryło zmianę złośliwą, kontaktujemy się z pacjentem natychmiast po otrzymaniu informacji i wdrażamy odpowiednie postępowanie. Statystycznie, ponad 99% zmian które usuwamy ma charakter łagodny i niegroźny. 





Dr Osadowska Klinika Instagram Fanpage Dr Osadowska Klinika kanał YouTube Dr Osadowska Klinika Fanpage