↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Pończochy, rajstopy uciskowe - dobór i zastosowanie

dr Ilona Osadowska · 186 · 2022-08-25 (akt.)

Rajstopy uciskowe, pończochy oraz inne wyroby pełnią ważną funkcję w leczeniu schorzeń żylnych kończyn. Produkty z 1° stopniem kompresji zalecane są do codziennego noszenia jako profilaktyka przeciwżylakowa. Wyroby o 2° stopniu kompresji stosujemy po zabiegach obliteracji w celu zabezpieczenia i utrwalenia efektu kosmetycznego.

Solidea rajstopy ponczochy podkolanówki

Wyroby podzielone są ze względu na siłę ucisku na profilaktyczne oraz lecznicze. Jeśli widzimy u siebie skłonności do powstawania żylaków lub odczuwamy dolegliwości charakterystyczne dla schorzeń żylnych, możemy samodzielnie zakupić i profilaktycznie stosować wyroby o 1° kompresji. Wyroby o 2° kompresji dobierze lekarz po zabiegu lub odpowiednio do zdiagnozowanego schorzenia.

Pończochy uciskowe

Wskazania do stosowania wyrobów uciskowych o 1° kompresji

  • narastający obrzęk w czasie dnia pracy, profilaktycznie do pracy stojącej i długotrwałego siedzenia
  • wieczorne uczucie zmęczenia i ciężkości nóg
  • żylaki kończyn u rodziców, rodzeństwa
  • dziedziczne zaburzenia w zakresie układu krzepnięcia
  • pojawiające się tzw. pajączki żylne
  • wyraźne żyły na kończynie, ale bez wyraźnego uwypuklenia
  • po rozpoczęciu terapii hormonalnej, np. leki antykoncepcyjne lub hormonalna terapia zastępcza

Kiedy stosujemy wyroby uciskowe o 2° kompresji

  • noga obrzęknięta, bolesna, „ciężka˝,
  • żylaki z towarzyszącymi obrzękami
  • przed- i pooperacyjna profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył
  • po zagojeniu się niewielkich owrzodzeń żylakowych
  • po przebytym zakrzepowym zapaleniu żył (przy obrzękach i bólach)
  • słoniowacizna stóp i goleni

Przeciwwskazania do stosowania kompresji to m.in. choroba Beurgera, tzw. „stopa cukrzycowa˝ oraz poważne zmiany miażdżycowe naczyń krwionośnych. Stosowanie wyrobów o 2° kompresji powinno być konsultowane z lekarzem prowadzącym.

Na czym polega profilaktyczne i lecznicze działanie kompresjoterapiiPończochy uciskowe dobór

Wyroby uciskowe są mechanicznym wsparciem dla krążenia krwi w kończynach dolnych. Zaprojektowane i wykonane są w taki sposób, że wywierają na kończynę zmienny poziom ucisku - większy w okolicach kostki, a mniejszy w łydce i udzie. Zasadniczym działaniem tych wyrobów jest niedopuszczenie do zastoju krwi w patologicznie rozszerzonych żyłach kończyny. Odpowiednia konstrukcja wyrobów wspomaga zatem krążenie i odciąża zastawki żylne.

Dostępne produkty - rodzaje, kolory, materiały

Wyroby uciskowe dostępne są w bardzo szerokiej gamie, liczącej kilkadziesiąt rodzajów, każdy w różnych kolorach oraz z różnych materiałów. Dostępne są wzory damskie oraz męskie, bawełniane oraz z mieszanek. Dla każdego mamy: skarpety, kolanówki, rajstopy, pończochy. Dostępne kolory to m.in.: białe, cieliste w różnych odcieniach, granatowe, szare, ciemne, czarne.

Dobór wyrobów uciskowych

Dobór materiału, koloru oraz producenta najlepiej dokonać na podstawie próbek, które mamy do dyspozycji. Bardzo istotną sprawą przy zakupie jest odpowiedni dobór rozmiaru wybranego produktu. Dokonujemy go podczas konsultacji lekarskiej. W przypadku np. rajstop mierzymy pacjentkę w 5-8 rozmiarach i na podstawie wyników dopasowujemy odpowiednią wielkość. Niekiedy trzeba poczekać kilka dni na dostawę odpowiedniego asortymentu z magazynu producenta. Wyroby te można kupić u nas, można także szukać ich w sklepach medycznych.

Solidea pończochy rajstopy uciskowe

W naszej ofercie

Oferujemy wyroby kilku marek zagranicznych, m.in. szwajcarskie marki Sigvaris, włoskie Solidea oraz polskie Pani Teresa i dr Sawlewicz. Dostępny wybór obejmuje kilkaset pozycji w różnych kolorach - kolanówki, rajstopy, pończochy oraz inne wyroby uciskowe. Dostępne są także długie skarpety uciskowe dla mężczyzn.

Koszty

Koszty wyrobów są dość zróżnicowane. Typowy poziom cenowy to 100 - 200 zł za dobrej jakości wyroby. Najtańsze oferuje firma „Pani Teresa˝, najdroższe zaś są szwajcarskie marki „Sigvaris˝. Podobnie jak w przypadku ubrań, różnią się one kilkoma cechami. Najlepiej dobierać wyroby na podstawie próbek, które mamy do dyspozycji.

Więcej nt. kosztów: cennik, leczenie schorzeń żylnych.

 





Dr Osadowska Klinika Instagram Fanpage Dr Osadowska Klinika kanał YouTube Dr Osadowska Klinika Fanpage