Laserowe usuwanie zmian skórnych

Dr Ilona Osadowska · 557 · 2022-02-25 (akt.)

Laser jest doskonałym narzędziem do usuwania łagodnych zmian skórnych. Odparowuje niepożądane zmiany, sterylizuje pole zabiegowe, koaguluje drobne naczynia powstrzymując w ten sposób krwawienie. 

Obecnie laser ablacyjny CO2 jest podstwowym narzędziem w dermatochirurgii, zapewniając pacjentom ładne efekty estetyczne, szybkie gojenie oraz wysoki komfort zabiegu. Jest też aparatem uniwersalnym, który pozwoli przy jednej wizycie wykonać cały szereg innych zabiegów, jak np. rewitalizacja skóry, usuwanie plam i przebarwień, a także leczenie blizn. Oprócz podstawowego typu CO2 stosowane są także inne, jak np. zimny laser Erb:YAG. 

Laser ablacyjny CO2

Używany do usuwania zmian skórnych niezłośliwych. Szczególnie uzyteczny do usuwania kurzajek, włókniaków oraz brodawek łojotokowych. Rana po zabiegu nie krwawi, ponieważ laser podczas zabiegu  koaguluje naczynia krwionośne. Strup utrzymuje się przez 7 do 10 dni. W tym czasie ranę należy przykrywać opatrunkiem, np. plastrem. Zabiegi te są bardzo szybkie i komfortowe dla pacjenta. Podczas zabiegu stosujemy znieczulenie miejscowe - iniekcyjne lub szybki żel znieczulający.  

Laser ablacyjny Er:YAG

Jeśli zmiany mają charakter łagodny, znajdują się na powierzchni skóry oraz są stosunkowo płaskie, możemy zastosować „zimny˝ laser ablacyjny Er:YAG. Zabiegi te są bardzo komfortowe dla pacjenta, niemal zupełnie bezbolesne, nie pozostawiają blizn oraz wymagają niewielu ograniczeń w postępowaniu pozabiegowym.

Usuwanie zmian skórnych - kiedy laserem, a kiedy klasycznie wycinamy

Laseroterapii nie możemy zastosować w przypadku zmian złośliwych bądź niepewnych. W trakcie zabiegu znamię zostaje w całości zniszczone i nie można oddać go do badania histopatologicznego. Gdyby w tkance dochodziło do zmian nowotworowych, przeoczymy ten groźny fakt, nie usuniemy marginesu bezpieczeństwa, a co gorsza naświetlając nowotwór laserem możemy pobudzić go do niekorzystnych zmian. Dlatego laserem usuwamy zmiany skóne tylko wtedy, gdy nie ma podejrzeń o ich zezłośliwienie.

Jak rozpocząć leczenie

Zaczynamy od konsultacji oraz zbadania zmian, w razie potrzeby od razu wykonujemy badanie dermatoskopowe. Metodę zabiegową dobieramy biorąc pod uwagę rodzaj skóry, rodzaj i umiejscowienie zmian, oczekiwania pacjentki oraz istniejące przeciwwskazania. Zabiegi możemy wykonać od razu po konsultacji. W przypadku zmian mnogich możemy usunąć je za jednym razem, jednak zabieg taki może potrwać dłużej, więc najczęściej umawiamy go na osobny termin.

Koszty leczenia

Koszty są zróżnicowane - adekwatne do zastosowanej metody, wielkości zmian oraz ich ilości. Zmiany pojedyncze usuwamy wg stawek podstawowych, jeśli usuwamy ich więcej - kolejne za niewielką dopłatą. W przypadku zmian mnogich usuwanych jednocześnie, możemy zaoferować ondywidualną cenę ryczałtową. W miarę możliwości usuwamy za jednym razem, co oznacza także możliwość lepszej wyceny dla pacjenta.

Więcej nt. kosztów: cennik, dermatochirurgia laserowa i klasyczna.

Kliniki:

Poznań, ul. Marcelińska 62B lok. 19 (parter)
Zobacz: mapa dojazdu

Szczecin, ul. Sowia 38
Zobacz: mapa dojazdu

Infolinia, recepcja tel. 511-500 600

 

Zespół lekarski

dr Ilona Osadowska, chirurg (Szczecin · Poznań)
dr Dorota Szostek, chirurg (Warszawa)
dr Dariusz Czerski, chirugr 
(Szczecin · Poznań)
dr Jolanta Wesołowska, dermatolog (Szczecin)
dr Tomasz Sroczyński, ginekolog (Szczecin)

Chcę się umówić

Więcej:
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych