Osocze bogatopłytkowe jest unikalnym materiałem biologicznym, uzyskiwanym z własnej krwi pacjentki. Uzyskiwane jest po odpowiednim odwirowaniu jako płynny koncentrat wielu cennych komórek, bialek i aktywnych substancji. Może zawierać fibrynę oraz długotrwale działające czynniki wzrostu, odpowiedzialne za procesy regeneracyjne oraz tworzenie nowej tkanki w organizmie. Zastosowanie osocza w medycynie jest coraz szersze, wszędzie tam, gdzie chcemy regenerować tkanki z wykorzystaniem własnych sił organizmu.
W medycynie estetycznej osocze jest cennym składnikiem rewitalizującym skórę, wspomagającym gojenie, w tym gojenie blizn blizn, oraz odnawiającym tkanki.
Po zagęszczeniu własne osocze może być także użytecznym materiałem wypełniającym dla osób wymagających większej objętościowo korekty.
Osocze - terapia niestandardowa, autorska
Trzeba uwzględnić, że terapia osoczem jest obecnie stosunkowo mało standaryzowana - lekarze używają różnych wirówek, stosowany jest zróżnicowany czas wirowania, wpływający na różną zawartość poszczególnych komórek w stosowanych płynach. Nie istnieje jeden, zatwierdzony standard przygotowywania osocza. Nie ma też prostego sposobu zmierzenia w nim zawartości aktywnych komórek. Niektórzy stosują gotowe systemy i ampułki zawierające dodatkowe składniki chemiczne, jak np. zestaw Regeneris. Stosuje się także różne techniki podawania i aktywowania uzyskanego osocza. Dlatego efekty uzyskiwane przez poszczgólnych lekarzy mogą się różnić w znacznym stopniu, a terapia własnym osoczem jest w pewnym zakresie metodą autorską.
W naszej klinice własne osocze stosujemy od roku 2008. Wypracowaliśmy własne wzorce postępowania, uwzględniające najnowsze doniesienia i badania naukowe. Stosujemy gęste koncentraty o szczególnie dużym potencjale biologicznym oraz używamy dodatkowych technik aktywujących opartych o fotobiomodulację. Przetwarzamy jedynie własne składniki krwi, nie dodajemy żadnych składników chemicznych.
Przeciwskazania: choroby krwi, choroba nowotworowa, ciąża, laktacja, leczenie antykoagulantami. Osocze zawiera własne komórki macierzyste i czynniki wzrostu z krwi, które wywołują w skórze intensywną regenerację własnymi siłami organizmu. Dzięki temu odzyskuje ona witalność i staje się gładsza, bardziej elastyczna i wyraźnie młodsza. Proces ten dokonuje się naturalnie i bez udziału czynników zewnętrznych, osocze jako składnik organizmu jest z nim całkowicie biokompatybilne. Własne osocze bogatopłytkowe przeznaczone jest głównie dla pacjentów, których skóra wymaga intensywnej odnowy oraz takich, którzy poszukują produktów naturalnych lub są uczuleni na inne produkty.
Więcej o zabiegach odmładzania wolumetrycznego
Oczekiwane efekty
Zabieg
Zabieg wykonujemy ambulatoryjnie w trzech etapach - pobranie krwi, wytworzenie i uszlachetnienie osocza oraz jego podanie w wybrane miejsca. Łącznie czas trwania zabiegu nie przekracza 45 minut.
Zazwyczaj pobieramy 5..20 ml krwi, zależnie od tego, czy będziemy wykonywać mezoterapię, czy też wypełnienie. Krew pobieramy metodą tradycyjną, podobnie jak na potrzeby badań. Następnie, przy pomocy wirówki odseparowujemy koncentrat osocza bogatopłytkowego. Po odciągnięciu będzie ono gotowe do użycia. Cały proces przygotowania osocza trwa nie dłużej niż 15 minut, czas ten możemy wykorzystać na miejscowe znieczulenie przed zabiegiem. Z jednego pobrania krwi możemy przygotować osocze zarówno do głębokich wypełnień wolumetrycznych, jak i do płytszych bruzd lub do mezoterapii skóry. Najczęściej osocze podajemy jednocześnie na dwa sposoby, ponieważ szeroka i całościowa rewitalizacja jest ważną zaletą tego zabiegu.
Przygotowanie do zabiegu
Przygotowania do zabiegu obejmują konsultację, wywiad oraz ustalenie planu leczenia. Nie ma potrzeby wykonywania testów alergicznych. Przez tydzień przed zabiegiem nie należy przyjmować witaminy E ani leków przeciwzapalnych, takich jak np. aspiryna (rozrzedzają krew), celem redukcji ryzyka powstania krwiaków.
Postępowanie po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu może być odczuwalny dyskomfort typowy dla serii nakłuć. Mogą się pojawić krwiaki, zaczerwienienia i obrzęk, jak zawsze przy iniekcjach skórnych. Nie zalecamy powrotu do pracy z ludźmi od razu po zabiegu, ponieważ skóra po serii nakłuć może być wyraźnie zaczerwieniona. Większość pacjentek czuje się na tyle dobrze, by normalnie iść do pracy następnego dnia. W razie potrzeby, miejsce poddane zabiegowi można okładać kompresem lodowym przez kilka minut co godzinę podczas pierwszej doby. Do czasu zniknięcia zaczerwienień w miejscu poddanym zabiegowi należy ograniczyć ekspozycję na słońce i UV (solarium).
Cykl terapii
Terapię prowadzimy w cyklu 2..3 zabiegów w odstępach 2..4 tygodni. Plan leczenia dobieramy podczas pierwszej konsultacji, odpowiednio do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
Oczekiwane efekty terapii
W przypadku zabiegu wypełniającego efekt jest typowy - zwiększenie objętości, zaokrąglenie kształtów usunięcie bruzd widoczne jest natychmiast po zabiegu. Rewitalizacja skóry nastąpi w kolejnych tygodniach pod w pływem podanych czynników biologicznych. Jej pełen efekt objawi się po 2..3 miesiącach od pierwszego zabiegu. Terapia wymaga więc wytrwałości i cierpliwości, jednak osiągane efekty są unikalne i zdecydowanie warte oczekiwania. Zabieg przynosi bardzo dobre efekty u osób ze skórą zniszczoną, ziemistą, o słabym ukrwieniu i kolorycie. Własne osocze bogatopłytkowe przynosi długotrwałe i szczególnie dobre efekty w regeneracji i rewitalizacji zniszczonej skóry twarzy.
Jak działa osocze bogatopłytkowe
Podawanie osocza bogatopłytkowego uruchamia proces, którego zadaniem jest stymulowanie komórek macierzystych do namnażania oraz pobudzanie fibroblastów do wytwarzania nowego kolagenu. Prowadzi to do regeneracji i odnowy skóry, jej nawilżenia i odmłodzenia. Regeneris działa poprzez aktywację płytek krwi zawartych w osoczu bogatopłytkowym do produkcji specyficznych czynników wzrostu, które pobudzają procesy regeneracji tkanek, wspomagają proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych, aktywują komórki macierzyste oraz pobudzają fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu
Ryzyko zabiegu
Osocze bogatopłytkowe jest własną tkanką organizmu, dlatego nie istnieje ryzyko nietolerancji, alergii czy innych reakcji immunologicznych. W medycynie estetycznej osocze bogatopłytkowe stosowane jest od 2003 roku, szczególnie we Francji i Włoszech.
Koszty leczenia
890 zł za zabieg mezoterapii skóry (twarz, szyja, dekolt)
1290 zł za zabieg mezoterapii z dodatkowymi wypełnieniami.