↓ Kliknij aby czytać dalej ↓
Cellulit jest schorzeniem podskórnej tkanki tłuszczowej o charakterze stwardnieniowo - włóknikowo - obrzękowym. Występuje u ponad 90% kobiet, młodych i starszych, otyłych i szczupłych. Nie istnieje jeszcze idealna, natychmiastowa terapia. Zabiegi, które stosujemy wymagają cierpliwości i systematyczności.
Cellulit jest schorzeniem podskórnej tkanki tłuszczowej o charakterze stwardnieniowo - włóknikowo - obrzękowym. Na powierzchni skóry widoczny jest on jako tzw. „skórka pomarańczy”, schorzenie to sięga jednak znaczenie głębiej i dotyczy głównie tkanki podskórnej.
Cellulit spowodowany jest nadmiernym rozrostem podskórnej tkanki tłuszczowej oraz wywołanymi przed to zmianami jej metabolizmu. Rozrośnięte komórki tłuszczowe uciskają naczynia krwionośne oraz limfatyczne, co osłabia krążenie krwi i limfy. Zastój limfatyczny,który wskutek tego powstaje powoduje obrzęk oraz dalsze osłabienie mikrokrążenia. Upośledzone ukrwienie osłabia czynności metaboliczne tkanki, co jeszcze bardziej nasila obrzęk i osłabia mikrokrążenie. Jeśli proces trwa dostatecznie długo, dochodzi ponadto do odkładania się włókien kolagenowych w obrębie zrazików tkanki tłuszczowej. W obszarze równomiernie rozwiniętej tkanki tłuszczowej pojawiają się zgrubienia i guzki. Są to właśnie obszary objęte procesem chorobowym.Wiele wskazuje na to, że na powstawanie tego schorzenia wpływa także zaburzenie równowagi hormonalnej.
Efekt „skórki pomarańczy” powstaje w ten sposób, że rozrastająca się tkanka tłuszczowa rozpycha skórę, ta zaś połączona jest włóknami z głębszymi warstwami. W miejscach przyczepu włókien do skóry powstają wklęsłości, jak na rysunku obok.
Leczenie, diagnostyka
Cellulit leczymy ze wskazań estetycznych oraz medycznych. Osoby zainteresowane leczeniem spotkają się z wieloma propozycjami różnych rodzajów terapii. Generalnie, leczenie polega na działaniu lipolitycznym i polepszeniu przepływu krwi w tkance tłuszczowej, co działa przeciwobrzękowo.
Stopień 0 (cellulit lekki): zmiany występują w tkance podskórnej. W pozycji leżącej skóra jest gładka, wydaje się jędrna i sprężysta. Zmiany widoczne są gołym okiem jedynie w pozycji stojącej. Występują wtedy niewielkie nierówności, zauważymy je także uciskając skórę palcami.
Stopień 1. (cellulit średni): nawet na leżąco dostrzegamy nierównomiernie rozłożoną tkankę tłuszczową. W tym stadium tkanka łączna jest już stwardniała i uciska włókna nerwowe, co powoduje zwiększoną wrażliwość na ból. Natomiast gdy powstaje obrzęk, włókna którymi otoczone są adypocyty mnożą się zarówno liczbowo jak i objętościowo, co powoduje przemianę podskórnej tkanki tłuszczowej i zakłócenia w mikrokrążeniu.
Stopień 2. (cellulit ciężki): w każdej pozycji widoczne są grube złogi komórek tłuszczowych oddzielone głębokimi bruzdami. Oddzielenie kolagenu od włókien siatkowych powoduje powstawanie mikrogrudek. Mikrogrudki są guzkowate i zaokrąglone, mikroskopijnej wielkości, otoczone torebką włókien kolagenowych. Grudkowata skóra wygląda jak kalafior (wyczuwalne grudki w głębszych warstwach).
Stopień 3 (cellulit ciężki - makrogrudki): widoczny w każdej pozycji. Makrogrudka, zwana "grudką cellulitu", powstaje, gdy mikrogrudki łączą się ze sobą. Podskórne grudki są bolesne, szczególnie przy ucisku.
W naszej klinice stosujemy m.in. laserowe zabiegi LipoLife oraz SmartLipo dla cellulitu wyższego stopnia oraz mezoterapię cellulitu w przypadku mniej nasilonego problemu. W niektórych przypadkach dobre efekty może przynieść także kriolipoliza.
Wśród koktajli do mezoterapii wyróżnia się gotowy środek Dermaheal LL, zawierający m.in. peptydy biomimetyczne. Pomocne będą także masaże specjalistyczne redukujące zastój limfatyczny, jednak efekty ich mają charakter krótkoterminowy.
Mezoterapia cellulitu - oferta specjalna
Do diagnostyki cellulitu stosujemy badanie USG, pozwalające zmierzyć grubość oraz ocenić budowę interesującej nas podskórnej tkanki tłuszczowej.
Koszty leczenia
Koszt lekarskiej terapii cellulitu wynosi powyżej tysiąca złotych. Pojedyńcze zabiegi mezoterapii cellulitu dostępne są w cenie od 490 zł za ampułkę Dermaheal. W trakcie jednego zabiegu podajemy zazwyczaj 1-2 ampułki Dermaheal, leczenie powtarzamy 3-4 razy co 2 tygodnie. Ceny dla poszczególnych metod i obszarów dostępne są w Cenniku.
Profilaktyka
Osoby z cellulitem lub z tendencjami do jego powstawania powinny unikać gorących kąpieli, nadmiernego opalania się oraz wszystkiego, co utrudnia przepływ krwi w kończynach. Nie należy więc nosić obuwia na wysokich obcasach (powyżej 5 cm) ponieważ usztywnia ono łydki i blokuje przepływ krwi w kończynach. Z podobnego względu nie należy nosić zbyt ciasnych spodni, które uciskają i utrudniają krążenie. Zalecane są ćwiczenia fizyczne, takie jak: aerobik, gimnastyka, pływanie, biegi rekreacyjne, jazda na rowerze.