↓ Kliknij aby czytać dalej ↓
Wskazania do zabiegów mezotetapii:
Koktajle do mezoterapii
Materiał podawany śródskórnie nazywamy koktajlem, ponieważ jest to mieszanka substancji dobranych indywidualnie odpowiednio do potrzeb występujących w danym miejscu u pacjentki. Stosujemy leki o działaniu pobudzającym ukrwienie, nawilżającym, antycellulitowym, stymulujące metabolizm i zwiększające produkcję kolagenu. Podajemy m.in. witaminy, wyciągi z fibroblastów, preparaty krzemionki (np. Conjonctyl), NCTF. Od maja 2006 r. stosujemy nowy materiał Restylane VITAL zawierający stabilizowany kwas hialuronowy, stworzony specjalnie dla mezoterapii przez Q-MED AB. Materiał ten charakteryzuje się stosunkowo długim, kilkumiesięcznym okresem działania w zakresie ujędrniania skóry oraz wygładzenia zmarszczek.
Zabieg, znieczulenie
Zabieg w postaci niewielkich, punktowych iniekcji wykonywany jest igłą o średnicy rzędu 0.3 mm. Koktajl podajemy co 3-20 mm następnie wykonujemy masaż skóry w celu równomiernego rozprowadzenia substancji. Znieczulenie najczęściej nie jest potrzebne i większość pacjentów z niego nie korzysta. Dla większego komfortu można jednak zastosować maść znieczulającą EMLA, którą wcieramy w skórę na na godzinę przed zabiegiem. Skóra po zabiegu pokryta jest siatką niewielkich nakłuć, które znikają w ciągu 2-7 dni.
Przed zabiegiem
Specjalne przygotowania nie są potrzebne. Na tydzień przed zabiegiem nie należy przyjmować aspiryny ani innych środków obniżających krzepliwość krwi. Można zastosować maść wzmacniającą z witaminą K. Szczegółowe informacje podajemy podczas konsultacji.
Postępowanie po zabiegu
Unikamy opalania i nie wystawiamy skóry na silne zmiany termiczne. Unikamy możliwości zakażenia. Jeśli zdarzy się krwiak, stosujemy maść z heparyną przyspieszającą rozkładanie plamki. Można dobrać dermokosmetyki odpowiednie do leczonego stanu.
Jak długo utrzymują się efekty mezoterapii
Efekty zabiegu utrzymują się przez określony czas, który wynika ze składu podawanego koktajlu oraz uzależniony jest od indywidualnych właściwości skóry i miejsca poddanego mezoterapii. Zazwyczaj okres działania koktajli wynosi od 2 tygodni do kilku miesięcy. Po pewnym czasie dobroczynne działanie ustąpi i wówczas zabieg można będzie powtórzyć. Mezoterapia jest więc cyklicznym procesem leczniczym. Najlepsze efekty uzyskujemy łącząc mezoterapię z dermabrazją.
Możliwe powikłania
Powikłania mają charakter łagodny i szybko ustępują. Są typowe dla zastrzyków - może wystąpić lekki obrzęk oraz krwiak.
Historia mezoterapii
Mezoterapia stosowana jest na świecie od 1952 roku. Jako pierwszy zastosował ją i określił zasady leczenia dr Michał Pastor we Francji. Nazwę "mezoterapia" utworzył on od mezodermy - środkowej warstwy skóry, do której podajemy substancje lecznicze. Obecnie, po ponad 50 latach metoda ta jest wciąż doskonalona i stale używana przez ponad 25 tysięcy lekarzy na świecie. W roku 1987 Francuska Akademia Medycyny uznała mezoterapię za część tradycyjnej medycyny naukowej. Międzynarodowe Stowarzyszenie Mezoterapii zrzesza organizacje z 14 krajów Europy oraz Ameryki.